CounterQuick Slim optional accessories make it easy to extend runs and customize your layout. From seamless connectors to tailored expansion options, each accessory is designed to enhance flexibility and bring your lighting vision to life.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=63-464 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/63-464_Line_Drawing.pdf |
| Collection | CounterQuick |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Thailand |
| Certifications | cETLus |
| Finish | Black |
| Dimensions | L: 1.77" x W: 0.18" x H: 0.35" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0112 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923631171 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 9.84" |
| Inner Width | 6.88" |
| Inner Height | 4.33" |
| Inner Weight | 1.85 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1696 |
| Case UPC | 10045923631174 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 19.69" |
| Case Width | 14.37" |
| Case Height | 5.2" |
| Case Weight | 9.22 |
| Case Cubic Ft. | 0.8515 |
| Catalog Description | End-to-End Coupler - Black Finish |
| Description | END-TO-END COUPLER |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 63-464.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 6.46 |
| Each Width In. | 4.21 |
| Each Height In. | 0.71 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| SkuRomance Copy | Connect two cables together using the 63-464 coupler in a black finish, to extend the overall length of your CounterQuick Slim under cabinet system. No need to cut and splice just plug in and go. |
| For Use With | 63-451 |
| For Use With | 63-452 |
| For Use With | 63-453 |
| For Use With | 63-454 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | End-to-End Coupler Black |