CounterQuick Slim optional accessories make it easy to extend runs and customize your layout. From seamless connectors to tailored expansion options, each accessory is designed to enhance flexibility and bring your lighting vision to life.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=63-463 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/63-463_Line_Drawing.pdf |
| Collection | CounterQuick |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Thailand |
| Certifications | cETLus |
| Finish | Black |
| Dimensions | L: 0.87" x W: 0.54" x H: 0.27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0112 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045923631164 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 9.84" |
| Inner Width | 6.88" |
| Inner Height | 4.33" |
| Inner Weight | 1.8 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1696 |
| Case UPC | 10045923631167 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 19.69" |
| Case Width | 14.37" |
| Case Height | 5.2" |
| Case Weight | 9.01 |
| Case Cubic Ft. | 0.8515 |
| Catalog Description | Direct Connector - End-to-End - Black Finish - 2-Pk |
| Description | DIRECT END-TO-END CONNECTR 2PC |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 63-463.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 6.46 |
| Each Width In. | 4.21 |
| Each Height In. | 0.71 |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| SkuRomance Copy | Skip the extra steps of wiring each fixture individually, by linking them together with the 63-463 direct end to end connector in black. CounterQuick Slim end-to-end connectors make connecting under cabinet fixtures together quick and easy. |
| For Use With | 63-451 |
| For Use With | 63-452 |
| For Use With | 63-453 |
| For Use With | 63-454 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Direct Connector End-to-End Black Finish 2-Pk |