Nuvo's Slice single LED wall sconce is a graceful lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, bathrooms, and foyers with this aged bronze wall sconce. This elegant wall sconce features integrated LED delivering warm white light. Contemporary and stylish, Slide adds sophistication to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-933 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-933_Instructions.pdf |
| Collection | Slice |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1040 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Acrylic |
| Style | Contemporary |
| Finish | Aged Bronze |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 5 |
| Mounting Height | 6 |
| Mounting String | L:6" x W:5" x H:0.6" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3" |
| Dimensions | W: 4.50" x H: 12" x E: 3" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1488 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 14.57" |
| Case Width | 10.63" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 13.51 |
| Case Cubic Ft. | 1.1293 |
| Catalog Description | Slice - Single LED Wall Sconce - Aged Bronze Finish |
| Description | SLICE LED SINGLE WALL SCONCE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Image File Name | 62-933.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 13.97 |
| Each Width In. | 4.92 |
| Each Height In. | 3.74 |
| Each Weight Lb. | 1.83 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Slice Single LED Wall Sconce Aged Bronze |