It's not merely about aesthetics, it's a testament to innovation from design to execution, and the Barnett Series is your ticket to eclectic, fun lighting! The silk screened acrylic lens' are twisted into ribbons against a backdrop of matte black, a dancing illusion that is pure magic when illuminated with the integrated LED. These fixtures aren't just lights, they are works of art, saying goodbye to ordinary lighting has never been easier. Turn your space into a canvas, resplendent with eccentric, modern charisma, and a captivating play of light and shadow.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-2037 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-2037_Instructions.pdf |
| Collection | Barnett |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 640 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Modern |
| Finish | Matte Black |
| Shade Shape | Ribbon |
| THD | <15% |
| Lens Finish | Silk Screened |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +60C (+140F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Wire Cord Length | 108" |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.63 |
| Mounting Height | 4.75 |
| Top To Outlet | 7.5 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 6.88" |
| Diameter | 7.5" |
| Dimensions | H: 9.50" x DIA: 7.50" x E: 6.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7196 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.02" |
| Case Width | 11.02" |
| Case Height | 10.24" |
| Case Weight | 2.84 |
| Case Cubic Ft. | 0.7196 |
| Catalog Description | Barnett - 10 Inch LED Wall Sconce - Matte Black - Silk Screened Acrylic Lens |
| Description | BARNETT 10" LED WALL SCONCE |
| Cord Length | 108 |
| Finish Family | Black |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | 62-2037.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.02 |
| Each Width In. | 11.02 |
| Each Height In. | 10.24 |
| Each Weight Lb. | 2.84 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | DVRF-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | DVRF-6L |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTC |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Barnett 10" LED Wall Sconce Matte Black Acrylic Lens |