The Frame LED Wall Sconce offers contemporary style in a minimalist design. It features airy, open rectangles overlapping behind the integrated LED light source and is finished in a lustrous Brushed Nickel.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-105 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-105_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-105_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Frame |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Glass / Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | L:7.59 W:2.41 H:0.13 |
| Lens Finish | Frosted |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.49 |
| Mounting Height | 7.87 |
| Mounting String | L:7.87" x W:4.49" x H:0.79" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 4" |
| Dimensions | W: 7.88" x H: 20.25" x E: 4" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5201 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 21.25" |
| Case Width | 17.25" |
| Case Height | 11.5" |
| Case Weight | 18.88 |
| Case Cubic Ft. | 2.4395 |
| Catalog Description | Frame - LED Wall Sconce with Frosted Lens |
| Description | FRAME LED WALL SCONCE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 62-105.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 20.75 |
| Each Width In. | 5.25 |
| Each Height In. | 8.25 |
| Each Weight Lb. | 4.2 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | 6674 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Frame LED Wall Sconce Frosted Lens |