Introducing SATCO NUVO's LED CCT Selectable Disk Lights with ColorQuick technology! Available in 7-inch and 10-inch sizes, these disk lights are perfectly suited for various spaces making them ideal for Multi-Family and Residential locations. These disk lights feature a high CRI of 93, 2.5kV surge protection and wet location rating. These CCT Selectable Disk Lights are rated for 50,000 hours of illumination and are durable enough for any environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1803 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1803_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1803_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/idYdEtLQcLg |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Disk Light |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 93+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 780-910 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 15 |
| Bulb Watt | 15 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Bronze |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 7.42" |
| Dimensions | H: 1.42" x DIA: 7.42" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0569 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.24" |
| Case Width | 8.11" |
| Case Height | 8.346" |
| Case Weight | 10.4 |
| Case Cubic Ft. | 0.8711 |
| Catalog Description | 7 inch - LED Disk Light - 5-CCT Selectable 27K/3K/35K/4K/5K - Bronze Finish |
| Description | 7" LED DISK LIGHT BRONZE FINIS |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-1803.jpg |
| Installation Notes | Keyhole Slots |
| NSF Approved | No |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 7.63 |
| Each Width In. | 1.69 |
| Each Height In. | 7.63 |
| Each Weight Lb. | 0.793 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 66EV-10W |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 6672;6674;66DF-10W;66ELV;66EV-10W;86/103;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDL06;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-H |
| Bulb Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 7" LED Disk Light 5-CCT Selectable Bronze Finish |