Introducing SATCO NUVO customizable lighting solutions with a wide range of options from 2700K to 5000K. Available in 7-inch and 10-inch sizes, they offer a high CRI of 93 for exceptional color accuracy. They offer 2.5kV surge protection and are rated for 50,000 hours ensuring durability and long-lasting performance. Suitable for wet locations, these lights are perfect for indoor and outdoor use. Effortlessly mountable to 3 and 4-inch junction boxes for hassle-free installation. Experience versatile, durable, and exceptional lighting with our range of customizable lights.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1815 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1815_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1815_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/idYdEtLQcLg |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Disk Light |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Malaysia |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 93+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 560-700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.5 |
| Bulb Watt | 9.5 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 9.49" |
| Dimensions | H: 1.44" x DIA: 9.49" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0947 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.24" |
| Case Width | 10.236" |
| Case Height | 10.51" |
| Case Weight | 17.36 |
| Case Cubic Ft. | 1.3846 |
| Catalog Description | 9.5 Watt - 10 Inch LED Disk Light - White Finish - CCT Selectable |
| Description | 10" LED 9.5W DISK LIGHT WHITE |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112102 |
| Image File Name | 62-1815.jpg |
| Installation Notes | Keyhole Slots |
| NSF Approved | No |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.84 |
| Each Width In. | 1.69 |
| Each Height In. | 9.84 |
| Each Weight Lb. | 1.353 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTC |
| Bulb Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 9.5W 10" LED Disk Light White Finish CCT Selectable |