The Caper 13-watt, 12 inch LED vanity light is designed in a contemporary style perfect for lighting your bath. It features a tube shape comprised of a frosted lens. The broad, perforated band in the center complements the end caps and are all finished in a beautiful antique brushed brass.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1601 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1601_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Caper |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1105 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Brass |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | Striped |
| Shade Size String | L:12.00 W:4.75 H:4.75 |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +90C (+194F) |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.25 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | L:4.50" x W:6.25" x H:0.63" |
| Top To Outlet | 2.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3.63" |
| Dimensions | W: 12.75" x H: 4.50" x E: 3.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4591 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 15.13" |
| Case Width | 23.25" |
| Case Height | 16.5" |
| Case Weight | 18.63 |
| Case Cubic Ft. | 3.3589 |
| Catalog Description | Caper - LED Vanity - Brushed Brass with Frosted Lens |
| Description | CAPER LED 12" VANITY |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 62-1601.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 14.57 |
| Each Width In. | 7.28 |
| Each Height In. | 7.48 |
| Each Weight Lb. | 3.11 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Caper LED Vanity Brushed Brass Frosted Lens |