The Lena 26-watt, 24 inch vanity fixture is an elegant lighting solution for the home. Illuminate hallways, living rooms, and dining rooms with this dimmable vanity in a brushed brass finish. With a striped lens and frosted shade finish, this contemporary vanity delivers 35,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1592 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1592_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Lena |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2210 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 26 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Brass |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | Frosted |
| Shade Size String | L:24.00 W:4.50 H:3.50 |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +90C (+194F) |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.25 |
| Mounting Height | 4.38 |
| Mounting String | W:6.25" x H:4.38" |
| Top To Outlet | 2.75 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3.25" |
| Dimensions | W: 24.38" x H: 4.50" x E: 3.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6971 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 27.5" |
| Case Width | 22.63" |
| Case Height | 14.13" |
| Case Weight | 24.51 |
| Case Cubic Ft. | 5.0888 |
| Catalog Description | Lena - LED Vanity - Brushed Brass with Striped Lens |
| Description | LENA LED 24" VANITY |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 62-1592.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 26.97 |
| Each Width In. | 7.09 |
| Each Height In. | 6.3 |
| Each Weight Lb. | 4.09 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | NTRP-250 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Lena LED Vanity Brushed Brass Striped Lens |