Satco's 12-watt, 8 inch LED flush mount brings form and function in one great package with it's clean lines and utility-light style. With frosted glass and a brushed nickel finish, it is versatile enough to be installed just about anywhere. This sleek fixture is ideal for low clearance areas or maybe a walk-in pantry that could use extra illumination. This dimmable fixture delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1566 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1566_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | Frosted |
| Shade Size String | D:7.75 H:2.50 |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +55C (+131F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Switch Type | Pull Chain |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Width | 8 |
| Mounting Height | 1.5 |
| Mounting String | W:8" x H:1.50" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 8" |
| Dimensions | H: 3.50" x DIA: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3448 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 20.87" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 11.22" |
| Case Weight | 10 |
| Case Cubic Ft. | 1.7074 |
| Catalog Description | 12 Watt - 8 inch - LED Flush Mount Fixture with Pull Chain - Brushed Nickel with Frosted Glass |
| Description | LED 12W 8" FLUSH W/PULL CHAIN |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-1566.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 10.04 |
| Each Width In. | 5.91 |
| Each Height In. | 10.04 |
| Each Weight Lb. | 2.5 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | AYCL-153P;CTRP-253P;DDMX1;DVCL-153P;LECL-153PH;MA-PRO;MSCL-OP153M;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;DAL06P-C2;DSE06-10Z;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;IPL06;MACL-153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RH |
| Voltage Text | AC Only |
| Closet Rated | Yes |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 12 Watt 8" LED Flush Mount with Pull Chain |