The Orbit LED Flush Mount combines a minimal aesthetic with modern-transitional style. The integrated LED is housed in a simple round base finished in black focusing the light source downward and the interior is lined in white to better reflect the light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1454 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1454_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1454_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Orbit |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Black |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 23.5" |
| Dimensions | H: 6" x DIA: 23.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.3247 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 25.62" |
| Case Width | 25.62" |
| Case Height | 6.12" |
| Case Weight | 7.7 |
| Case Cubic Ft. | 2.3247 |
| Catalog Description | Orbit - 30W LED Flush Mount - Black Finish |
| Description | ORBIT LED 30W FLUSH MOUNT |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Image File Name | 62-1454.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 25.62 |
| Each Width In. | 25.62 |
| Each Height In. | 6.12 |
| Each Weight Lb. | 7.7 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Orbit 30W LED Flush Mount Black Finish |