Simplicity, form, and function best describe Satco's Orbit pendants. They are available in two sizes and come in white and black to compliment existing finishes and décor. The integrated LED ensures longevity and provides the latest technology for today's lighting and energy-saving needs.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1457 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1457_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1457_Dimensional_Drawing.pdf |
| Collection | Orbit |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Acrylic |
| Power Factor | 0.99 |
| Max. Height | 150" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling: Cable |
| Mounting Height | 1.5 |
| Mounting Diameter | 6.88 |
| Mounting String | H:2.13" x D:5.75" |
| Diameter | 23.5" |
| Dimensions | H: 4.38" x DIA: 23.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.8993 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 25.62" |
| Case Width | 25.62" |
| Case Height | 5" |
| Case Weight | 6.82 |
| Case Cubic Ft. | 1.8993 |
| Catalog Description | Orbit - 30W LED Pendant - White Finish |
| Description | ORBIT LED 30W PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Image File Name | 62-1457.jpg |
| Includes | (3) 12 Foot Cables |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 25.62 |
| Each Width In. | 25.62 |
| Each Height In. | 5 |
| Each Weight Lb. | 6.82 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Orbit 30W LED Pendant White Finish |