Satco's two-light small sconce is the ideal solution for a variety of applications. Illuminate hallways, entryways, lobbies, and patios with this elegant wall sconce with a black finish. Elegant and versatile, this wall sconce delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1145R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1145R1_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1145R1_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 900 |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 10 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.53 |
| Mounting Height | 4.53 |
| Mounting String | L:4.50" x W:4.50" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3.43" |
| Diameter | 2.56" |
| Dimensions | W: 4.53" x H: 6.77" x DIA: 2.56" x E: 3.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1255 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 26.38" |
| Case Width | 11.02" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 21.61 |
| Case Cubic Ft. | 1.5898 |
| Catalog Description | 2 Light - LED Small Up and Down Sconce Fixture - Bronze Finish - 10W - 120/277V |
| Description | 2 LT LED SM UP & DOWN SCONCE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111620 |
| Image File Name | 62-1145R1.jpg |
| Installation Notes | Mounts Up and Down |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.12 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 8.27 |
| Each Weight Lb. | 2.38 |
| Replaces | 62-1145 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light LED Small Up and Down Sconce Fixture 10W |