Satco's 2 light, 7 inch up and down sconce is modern, sleek and contemporary in design. Casting elongated columns of light from both the top and bottom, install this black fixture to elongate and bring presence to a structure. Elegant and stylish, this double light architectural sconce comes alive when illuminated.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1142R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1142R1_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1142R1_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 900 |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 10 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.53 |
| Mounting Height | 4.53 |
| Mounting String | L:4.50" x W:4.50" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3.43" |
| Diameter | 2.56" |
| Dimensions | W: 4.53" x H: 6.77" x DIA: 2.56" x E: 3.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1255 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 26.38" |
| Case Width | 11.02" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 21.61 |
| Case Cubic Ft. | 1.5898 |
| Catalog Description | 2 Light - LED Small Up and Down Sconce Fixture - Black Finish - 10W - 120/277V |
| Description | 2 LT LED SM UP & DOWN SCONCE |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111620 |
| Image File Name | 62-1142R1.jpg |
| Installation Notes | Mounts Up and Down |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.12 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 8.27 |
| Each Weight Lb. | 2.38 |
| Replaces | 62-1142 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light LED Small Up and Down Sconce Fixture 10W |