Nuvo's Mercer LED vanity is a contemporary lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and bathrooms with this brushed nickel vanity featuring frosted glass. At 3000K, this vanity delivers long-lasting soft white light. Sophisticated and elegant, this Mercer collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-319 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-319_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-319_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Mercer |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2550 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 3 |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Size String | L:3.00 W:8.25 H:2.25 |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +90C (+194F) |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 28 |
| Mounting Height | 4.25 |
| Mounting String | L:4.25" x W:28" x H:1.12" |
| Up Down Installation | Up |
| Extension | 3.5" |
| Dimensions | W: 27.88" x H: 4" x E: 3.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.2182 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 30.31" |
| Case Width | 6.89" |
| Case Height | 10.08" |
| Case Weight | 8.95 |
| Case Cubic Ft. | 1.2182 |
| Catalog Description | Mercer - (3) LED Wall Sconce - Frosted Glass - Brushed Nickel Finish |
| Description | MERCER (3) LED VANITY |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Image File Name | 62-319.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 30.31 |
| Each Width In. | 6.89 |
| Each Height In. | 10.08 |
| Each Weight Lb. | 8.95 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | RRD-PRO |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Mercer 3 LED Wall Sconce Frosted Glass |