Introducing the Russel Lighting Collection, a lighting ensemble designed to infuse your space with luminosity and modern elegance. Draped in bold, matte black, it creates a velvety silhouette of understated luxury. Its radiant white glass emanates a soft glow, transforming your space into a haven of tranquility and warmth. The Russel Collection features beautiful fixtures for your bathroom, bedroom, dining room, entry way, and kitchen, a suite of pieces that transcend trends, with style that will stand the test of time.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-8027 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-8027_Instructions.pdf |
| Collection | Russel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 360 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 1 |
| Shade Finish | Satin White |
| Shade Shape | Bowl |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:5.38 H:5.13 |
| Max. Height | 43.87" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.87 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 28" |
| Dimensions | H: 7" x DIA: 28" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.2509 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 27.56" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 25.9" |
| Case Weight | 13.42 |
| Case Cubic Ft. | 3.2509 |
| Catalog Description | Russel - 6 Light Chandelier - Matte Black with Satin White Glass |
| Description | RUSSEL 6 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| UNSPSC | 39111506 |
| Image File Name | 60-8027.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Stems |
| Includes | (2) 12 Inch Stems |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 27.56 |
| Each Width In. | 7.87 |
| Each Height In. | 25.9 |
| Each Weight Lb. | 13.42 |
| Bulb Count | 6 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Russel 6 Light Chandelier Matte Black Satin White Glass |