Introducing the Russel Lighting Collection, a lighting ensemble designed to infuse your space with luminosity and modern elegance. Draped in bold, matte black, it creates a velvety silhouette of understated luxury. Its radiant white glass emanates a soft glow, transforming your space into a haven of tranquility and warmth. The Russel Collection features beautiful fixtures for your bathroom, bedroom, dining room, entry way, and kitchen, a suite of pieces that transcend trends, with style that will stand the test of time.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-8023 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-8023_Instructions.pdf |
| Collection | Russel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 3 |
| Shade Finish | Satin White |
| Shade Shape | Bowl |
| Shade Material | Glass |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Length | 7.88 |
| Mounting Height | 4.38 |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 5 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 6.88" |
| Dimensions | W: 24" x H: 7.25" x E: 6.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4387 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 26.77" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 11.8" |
| Case Weight | 5.28 |
| Case Cubic Ft. | 1.4387 |
| Catalog Description | Russel - 3 Light Vanity - Matte Black with Satin White Glass |
| Description | RUSSEL 3 LIGHT VANITY |
| Finish Family | Black |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 60-8023.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 26.77 |
| Each Width In. | 7.87 |
| Each Height In. | 11.8 |
| Each Weight Lb. | 5.28 |
| Bulb Count | 3 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Russel 3 Light Vanity Matte Black Satin White Glass |