The Alexis pendants showcase a stylish and understated lighting solution for today's home. The finishes are sophisticated and modern on the canopy, rod, and matching metal shade, unifying the overall artistic vision of the design. Bring a tired entryway into the 21st century, create a row of unique lighting in an office or work study, or provide additional task lighting over a kitchen island. The focus on essential elements like style, design, and finish, all come together to create a sleek and uncluttered appearance. Choose from two available sizes in two beautiful finishes, burnished brass with hints of gold, or matte white, Alexis beautifully integrates into various decors and lighting solutions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7948 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7948_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7948_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Alexis |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte White |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | Off-White |
| Shade Material | Steel |
| Max. Height | 57.5" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15" |
| Dimensions | H: 20.75" x DIA: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.2222 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16" |
| Case Width | 16" |
| Case Height | 15" |
| Case Weight | 9.02 |
| Case Cubic Ft. | 2.2222 |
| Catalog Description | Alexis 1 Light Large Pendant - Matte White Finish |
| Description | ALEXIS 1LT LG PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7948.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16 |
| Each Width In. | 16 |
| Each Height In. | 15 |
| Each Weight Lb. | 9.02 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Alexis 1 Light Large Pendant Matte White |