Bellcap is a Matte Black pendant with twelve feet of coordinating black wire that has a graceful sculptural quality and houses a single lamp. Bellcap captures the inspiration of the Bauhaus design school, incorporating both simplicity and effectiveness. The large Bellcap has an elegant 12 inches by 16.375 inches geometric shape and is well suited for function without overwhelming design.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7087 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7087_Instructions.pdf |
| Collection | Bellcap |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Mid-Century Modern |
| Finish | Matte Black |
| Shade Finish | Matte Black |
| Shade Shape | Bell |
| Shade Material | Steel |
| Shade Size String | W:12 H:15.75 |
| Max. Height | 161.07" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Cord |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 12" |
| Dimensions | H: 16.38" x DIA: 12" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.2509 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 18.5" |
| Case Weight | 5.76 |
| Case Cubic Ft. | 2.2509 |
| Catalog Description | Bellcap - 1 Light - Large Pendant Fixture - Matte Black Finish |
| Description | BELLCAP 1LT LARGE PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Cord Length | 144 |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7087.jpg |
| Includes | (1) 12 Foot cord |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.5 |
| Each Width In. | 14.5 |
| Each Height In. | 18.5 |
| Each Weight Lb. | 5.76 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP231 |
| Accessories | TP232 |
| Accessories | TP233 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bellcap 1 Light Large Pendant Matte Black |