The Rowen Collection is a versatile series of flush mounts that exude elegance and sophistication. The brushed nickel provides a chic, inviting finish, and the etched white glass diffuses the light to create a soft and ambient glow. Rowen suits a variety of settings, including hallways, bedrooms, living rooms, and dining areas. Overall, Rowen is the perfect combination of form and function.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7762 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7762_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7762_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Rowen |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Etched White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 6 |
| Mounting String | D:6" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Dimensions | W: 18.50" x H: 11.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.3221 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 20.47" |
| Case Width | 20.47" |
| Case Height | 13.7" |
| Case Weight | 14.37 |
| Case Cubic Ft. | 3.3221 |
| Catalog Description | Rowen 4 Light Semi Flush - Brushed Nickel Finish - Etched White Glass |
| Description | ROWEN 4 LIGHT SEMI FLUSH |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-7762.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 20.47 |
| Each Width In. | 20.47 |
| Each Height In. | 13.7 |
| Each Weight Lb. | 14.37 |
| Bulb Count | 4 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Rowen 4 Light Semi Flush Brush Nickel Etched White Glass |