The blend of styles (modern, industrial and chic) is incorporated beautifully into the design of the Intersection one-light vanity fixture. The cylindrical clear glass shades showcase a vintage filament bulb for a touch of nostalgia. The luster of the rich, burnished brass will pair superbly with existing finishes. Apply to your bathroom vanity, or in an entryway to bring great design to your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7531 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7531_Instructions.pdf |
| Collection | Intersection |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial Chic |
| Finish | Burnished Brass |
| Glass Type | Clear |
| Shade Size String | W:3.54 H:6.50 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Wire Cord Length | 72" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.5 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | W:4.50" x H:4.50" x E:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 5.375" |
| Dimensions | W: 4.50" x H: 8.50" x E: 5.37" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4125 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 9.25" |
| Case Width | 7.25" |
| Case Height | 10.63" |
| Case Weight | 2.42 |
| Case Cubic Ft. | 0.4125 |
| Catalog Description | Intersection - 1 Light - Vanity - Burnished Brass with Clear Glass |
| Description | INTERSECTION 1LT VANITY |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7531.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9.25 |
| Each Width In. | 7.25 |
| Each Height In. | 10.63 |
| Each Weight Lb. | 2.42 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7385 |
| Accessories | 25-7512 |
| Accessories | 25-7529 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Intersection 1 Light Vanity |