The blend of styles (modern, industrial and chic) is incorporated beautifully into the design of the Intersection one-light vanity fixture. The cylindrical clear glass shade showcases a vintage filament bulb for a touch of nostalgia. The sleek, mirror-like, polished nickel will pair superbly with existing finishes. Apply to your bathroom vanity, or in an entryway to bring great design to your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7631 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7631_Instructions.pdf |
| Collection | Intersection |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial Chic |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Shade Size String | W:3.54 H:6.50 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Wire Cord Length | 72" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.5 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | W:4.50" x H:4.50" x E:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 5.375" |
| Dimensions | W: 4.50" x H: 8.50" x E: 5.37" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4125 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 9.25" |
| Case Width | 7.25" |
| Case Height | 10.63" |
| Case Weight | 2.42 |
| Case Cubic Ft. | 0.4125 |
| Catalog Description | Intersection - 1 Light - Vanity - Polished Nickel with Clear Glass |
| Description | INTERSECTION 1LT VANITY |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7631.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9.25 |
| Each Width In. | 7.25 |
| Each Height In. | 10.63 |
| Each Weight Lb. | 2.42 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7508 |
| Accessories | 25-7513 |
| Accessories | 25-7529 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Intersection 1 Light Vanity |