The Skybridge five-light chandelier is a transitional design with clear glass goblet shades that highlights the Black finish. The unique saddle style glass holder and geometric lines complement any transitional or modern design. 27 inches diameter, the Skybridge chandelier is the perfect light source over a dining table or can be used in a kitchen island design application.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7105 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7105_Instructions.pdf |
| Collection | Skybridge |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Industrial |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear |
| Number of Shades | 5 |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | D:5 H:6 |
| Max. Height | 51.69" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Diameter | 27" |
| Dimensions | H: 15" x DIA: 27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.4893 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 25.59" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 14.96" |
| Case Weight | 14.56 |
| Case Cubic Ft. | 3.4893 |
| Catalog Description | Skybridge - 5 Light - Chandelier Fixture - Matte Black Finish with Clear Glass |
| Description | SKYBRIDGE 5 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7105.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Installation Notes | NOT sloped ceiling compatible |
| Installation Notes | 30 degree swivel provided for slight balance adjustment only |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 25.59 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 14.96 |
| Each Weight Lb. | 14.56 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1550 |
| Accessories | 25-3041 |
| Accessories | 25-3042 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Skybridge 5 Light Chandelier Fixture Matte Black Finish Clear |