The clear glass goblet shade on the Skybridge highlights the Black finish on this three-light vanity light. The unique saddle style glass holder and geometric lines complement any transitional or modern design. Having a 23.25 inches width by 8.375 inches height, the Skybridge vanity light is damp rated and is the perfect light source over the bathroom mirror.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7103 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7103_Instructions.pdf |
| Collection | Skybridge |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Industrial |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | D:5 H:6 |
| Wire Cord Length | 7" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 6 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.5 |
| Mounting Height | 4.49 |
| Mounting String | L:6.50" x W:4.49" x H:0.71" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 3.5 |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 6.75" |
| Dimensions | W: 23.25" x H: 8.63" x E: 6.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.59 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 24.02" |
| Case Width | 8.86" |
| Case Height | 12.91" |
| Case Weight | 6.49 |
| Case Cubic Ft. | 1.59 |
| Catalog Description | Skybridge - 3 Light - Vanity Fixture - Matte Black Finish with Clear Glass |
| Description | SKYBRIDGE 3 LIGHT VANITY |
| Wire Length | 7" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7103.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 24.02 |
| Each Width In. | 8.86 |
| Each Height In. | 12.91 |
| Each Weight Lb. | 6.49 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1550 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Skybridge 3 Light Vanity Fixture Matte Black Finish Clear |