The Skybridge island pendant light has bright glass goblet shades that highlights the Black finish on this five-light linear fixture. The unique saddle style glass holder and geometric lines complement any transitional or modern design. 42 inches length by 5 inches width, the Skybridge island pendant light is the perfect light source over a kitchen island or in a linear design application.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7104 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7104_Instructions.pdf |
| Collection | Skybridge |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Island Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Industrial |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear |
| Number of Shades | 5 |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | D:5 H:6 |
| Max. Height | 47.69" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Length | 11.02 |
| Mounting Width | 4.72 |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting String | L:11.02" x W:4.72" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 42" x W: 5" x H: 9" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.3085 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 43.7" |
| Case Width | 8.46" |
| Case Height | 10.79" |
| Case Weight | 12.28 |
| Case Cubic Ft. | 2.3085 |
| Catalog Description | Skybridge - 5 Light - Island Pendant Fixture - Matte Black Finish with Clear Glass |
| Description | SKYBRIDGE 5 LT ISLAND PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7104.jpg |
| Includes | (4) 6 Inch Rods |
| Includes | (4) 12 Inch Rods |
| Includes | (2) 2 Inch Threaded Links |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 43.7 |
| Each Width In. | 8.46 |
| Each Height In. | 10.79 |
| Each Weight Lb. | 12.28 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1550 |
| Accessories | 25-3041 |
| Accessories | 25-3042 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Skybridge 5 Light Island Pendant Matte Black |