The Basel Pendant brings that schoolhouse look to your home with this understated design. The clear glass with it's unmistakable shape draws your eye to the base finished in rich Aged Bronze on the arms, socket and rods.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6759 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6759_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Basel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Bronze / Clear Glass |
| Glass Type | Clear Glass |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Max. Height | 53" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13.75" |
| Dimensions | H: 14.63" x DIA: 13.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.8819 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.75" |
| Case Width | 16.75" |
| Case Height | 17.75" |
| Case Weight | 9.37 |
| Case Cubic Ft. | 2.8819 |
| Catalog Description | Basel - 1 Light - Pendant Fixture - Aged Bronze Finish with Clear Glass |
| Description | BASEL 1 LIGHT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6759.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.75 |
| Each Width In. | 16.75 |
| Each Height In. | 17.75 |
| Each Weight Lb. | 9.37 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-465 |
| Accessories | 25-466 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Basel 1-Light Pendant Aged Bronze |