The Skyloft pendant's clear glass globe puts the vintage bulb on display as it drops in from the top of the elegant and decorative fixture. A contemporary design with a hint of nostalgia.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6673 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6673_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Skyloft |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Aged Bronze / Clear |
| Max. Height | 67" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.02 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:1.02" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 9.88" x H: 17.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4347 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 12.75" |
| Case Width | 12.75" |
| Case Height | 15.25" |
| Case Weight | 5.19 |
| Case Cubic Ft. | 1.4347 |
| Catalog Description | Skyloft - 1 Light - Pendant Fixture - Aged Bronze Finish with Clear Glass |
| Description | SKYLOFT 1 LIGHT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6673.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.75 |
| Each Width In. | 12.75 |
| Each Height In. | 15.25 |
| Each Weight Lb. | 5.19 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-4058 |
| Accessories | TP215 |
| Accessories | TP216 |
| Accessories | TP217 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Skyloft 1-Light Pendant Aged Bronze |