Nuvo's Laguna 4 light cage pendant is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this forest bronze fixture. Four type B bulbs are featured behind the forest bronze cage of this elegant pendant. Traditional and chic, the Laguna collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5976 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5976_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Laguna |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B11 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Forest Bronze |
| Max. Height | 59.52" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.87 |
| Mounting Diameter | 5.04 |
| Mounting String | H:0.87" x D:5.04" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Diameter | 14" |
| Dimensions | H: 22.75" x DIA: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.6789 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 7.09" |
| Case Height | 25.98" |
| Case Weight | 7.7 |
| Case Cubic Ft. | 1.6789 |
| Catalog Description | Laguna - 4 Light - Caged Pendant - Forest Bronze |
| Description | LAGUNA 4 LT CAGE PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5976.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 7.09 |
| Each Height In. | 25.98 |
| Each Weight Lb. | 7.7 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Laguna 4-Light Caged Pendant Forest Bronze |