Nuvo's Laguna 4 light island pendant is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, kitchen islands, pool tables and more, with this forest bronze island pendant that features four A19 bulbs. Contemporary and elegant, the Laguna collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5975 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5975_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Laguna |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Island Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 240 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Forest Bronze |
| Glass Type | White |
| Shade Finish | White |
| Shade Material | Glass |
| Max. Height | 45.51" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Length | 11.3 |
| Mounting Width | 4.72 |
| Mounting Height | 0.98 |
| Mounting String | L:11.3" x W:4.72" x H:0.98" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Dimensions | L: 33" x W: 5.13" x H: 8.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.1008 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 34.25" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 14.17" |
| Case Weight | 12.98 |
| Case Cubic Ft. | 2.1008 |
| Catalog Description | Laguna - 4 Light - Island Pendant - Forest Bronze with White Glass |
| Description | LAGUNA 4 LIGHT TRESTLE |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5975.jpg |
| Includes | (4) 6 Inch Rods |
| Includes | (4) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 34.25 |
| Each Width In. | 7.48 |
| Each Height In. | 14.17 |
| Each Weight Lb. | 12.98 |
| Bulb Count | 4 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Laguna 4 Light Island Pendant Forest Bronze |