Nuvo's Wingate 3 light, 10 inch outdoor wall fixture is a stylish lighting solution for outside the home. Illuminate stoops, porches, pathways, and windows with this textured black, wall mounted fixture. Three bulbs are featured behind the clear seeded glass of this charming, metal fixture. Contemporary and elegant, Wingate adds style to the exterior of any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5623 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5623_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Wingate |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Type B |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 5.38 |
| Mounting Height | 15.38 |
| Mounting String | L:15.38" x W:5.38" x H:1" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 20.5 |
| Extension | 15.5" |
| Dimensions | W: 11.63" x H: 30.88" x E: 15.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 5.2299 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.11" |
| Case Width | 14.57" |
| Case Height | 34.25" |
| Case Weight | 19.45 |
| Case Cubic Ft. | 5.2299 |
| Catalog Description | Wingate - 3 light - 30 in. - Outdoor Wall Fixture with Clear Seed Glass |
| Description | WINGATE 3 LT 10" OUTDOOR WALL |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5623.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.11 |
| Each Width In. | 14.57 |
| Each Height In. | 34.25 |
| Each Weight Lb. | 19.45 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Wingate Outdoor Wall Fixture 3-light 30 in. Clear Seed Glass |