Nuvo's Wingate 1 light, 8 inch outdoor wall fixture is a stylish lighting solution for outside the home. Illuminate stoops, porches, pathways, and windows with this textured black, wall mounted fixture. A single A19 bulb is featured behind the clear seeded glass of this charming, metal fixture. Contemporary and elegant, Wingate adds style to the exterior of any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5622 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5622_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Wingate |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 5.38 |
| Mounting Height | 13.25 |
| Mounting String | L:13.25" x W:5.38" x H:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 16.5 |
| Extension | 13.13" |
| Dimensions | W: 9.88" x H: 25.25" x E: 13.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.029 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 12.2" |
| Case Height | 27.95" |
| Case Weight | 12.76 |
| Case Cubic Ft. | 3.029 |
| Catalog Description | Wingate - 1 light - 8 in. - Outdoor Wall Fixture with Clear Seed Glass |
| Description | WINGATE 1 LT 8" OUTDOOR WALL |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5622.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 12.2 |
| Each Height In. | 27.95 |
| Each Weight Lb. | 12.76 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Wingate Outdoor Wall Fixture 1 Light 8 in. Clear Seed Glass |