Nuvo's Vega 1 light, 11 inch outdoor wall fixture is an understated lighting solution for outside the home. Illuminate stoops, porches, pathways, and windows with this classic bronze, wall mounted fixture. A single A19 bulb is featured behind the clear seeded glass of this charming, metal fixture. Contemporary and elegant, Vega adds style to the exterior of any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5613 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5613_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Vega |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Classic Bronze |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.75 |
| Mounting Height | 6.75 |
| Mounting String | L:6.75" x W:6.75" x H:0.88" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 4 |
| Extension | 13.5" |
| Dimensions | W: 11" x H: 16.50" x E: 13.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.4326 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.9" |
| Case Width | 16.14" |
| Case Height | 13.78" |
| Case Weight | 10.56 |
| Case Cubic Ft. | 2.4326 |
| Catalog Description | Vega - 1 light - 11 in. - Outdoor Wall Fixture with Clear Seed Glass |
| Description | VEGA 1 LT 11" OUTDOOR WALL |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5613.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.9 |
| Each Width In. | 16.14 |
| Each Height In. | 13.78 |
| Each Weight Lb. | 10.56 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Vega Outdoor Wall Fixture 1 Light 11 in. Clear Seed Glass |