Nuvo's Vega 2 light outdoor flush mount fixture is a sleek lighting solution for outside the home. Illuminate stoops, porches, pathways, and decks with this flush mount, classic bronze fixture. Two A19 bulbs are featured inside the clear seeded glass of this charming, metal fixture. Contemporary and elegant, Vega adds style to the exterior of any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5616 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5616_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Vega |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Classic Bronze |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Length | 11.25 |
| Mounting Width | 11.25 |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting String | L:11.25" x W:11.25" x H:1" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 11.25" x W: 11.25" x H: 5.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8648 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 13.78" |
| Case Width | 13.78" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 7.7 |
| Case Cubic Ft. | 0.8648 |
| Catalog Description | Vega - 2 light - Outdoor Flush Fixture with Clear Seed Glass |
| Description | VEGA 2 LT OUTDOOR FLUSH |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5616.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.78 |
| Each Width In. | 13.78 |
| Each Height In. | 7.87 |
| Each Weight Lb. | 7.7 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Vega 2 light Outdoor Flush Fixture with Clear Seed Glass |