Nuvo's commitment to providing quality lighting products ensures that you'll have access to a wide selection of fixtures, creating a timeless and inviting atmosphere in your home. Looking for modern and chic, our lighting options incorporate sleek lines, minimalist designs, and cutting-edge technology. Prefer a more Traditional approach, we offer classic designs, ornate details, and warm finishes. Perhaps a commercial space with interior, exterior, and parking structures, that require simple yet functional lighting, Nuvo can accommodate those needs as well. Whether you're looking for stylish pendant lights, elegant chandeliers, versatile wall sconces and track lights, or durable outdoor lighting options including utility lighting, Nuvo by Satco offers a wide range of choices to suit your style and your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5604 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5604_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Drexel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Stone Black |
| Glass Type | Frosted Seeded |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Max. Height | 64.92" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.02 |
| Mounting Diameter | 5.12 |
| Mounting String | H:1.02" x D:5.12" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 10" x H: 16" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.5913 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.32" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 8.36 |
| Case Cubic Ft. | 1.5913 |
| Catalog Description | Drexel - 1 light - Outdoor Hanging Fixture with Frosted Seed Glass |
| Description | DREXEL 1 LT OUTDOOR HANGING |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5604.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.32 |
| Each Width In. | 12.6 |
| Each Height In. | 12.6 |
| Each Weight Lb. | 8.36 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Drexel Outdoor Hanging Fixture 1 Light Frosted Seed Glass |