Classically designed, the Adams collection is beautifully finished in white, rustic bronze or textured black. This collection features frosted glass which mutes the sharp glare put forth by incandescent bulbs, creating soft, even and welcoming illumination. This collection makes for the perfect addition to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4913 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4913_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Adams |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 4 |
| Number of Shades | 4 |
| Shade Size String | D:0.16 L:4.50 W:4.22 H:6.09 |
| Max. Height | 64.63" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.98 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.98" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 6.13" x W: 6.13" x H: 15.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3878 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 22.63" |
| Case Width | 15.5" |
| Case Height | 14" |
| Case Weight | 11.15 |
| Case Cubic Ft. | 2.8418 |
| Catalog Description | Adams - 1 Light - 16 in. - Outdoor Hanging with Frosted Glass |
| Description | ADAMS 1 LGT OUTDOOR HANGING |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4913.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.25 |
| Each Width In. | 7.25 |
| Each Height In. | 12.75 |
| Each Weight Lb. | 1.75 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Adams 1 Light 16 in. Outdoor Hanging with Frosted Glass |