Satco's 1 light, 10 inch Die Cast Bulk Head is a sleek lighting solution for outside areas and large indoor spaces. Stylish and durable, this Bulk Head is beautifully finished in architectural bronze and designed to withstand harsh weather conditions. Make safety and security priorities with this rectangular Bulk Head.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-531 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-531_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-531_LineDwg.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Bulk Head |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Bulk Head |
| Finish | Architectural Bronze |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | L:9.34 W:6.00 H:3.38 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.8 |
| Mounting Height | 9.5 |
| Mounting String | L:9.50" x W:6.80" x H:1.1" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 4.88 |
| Extension | 4.88" |
| Dimensions | W: 6.50" x H: 10" x E: 4.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3824 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 12.88" |
| Case Height | 20" |
| Case Weight | 27.26 |
| Case Cubic Ft. | 2.6833 |
| Catalog Description | 1 Light - 10 in. - Rectangle Bulk Head - Die Cast Bulk Head |
| Description | 1 LT 10" RECTANGLE BULK HEAD |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-531.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.25 |
| Each Width In. | 6.25 |
| Each Height In. | 8.63 |
| Each Weight Lb. | 4.21 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 10 in. Rectangle Bulk Head Die Cast Bulk Head |