Satco's 1 light, 10 inch Die Cast Bulk Head is a sleek lighting solution for outside areas and large indoor spaces. Stylish and durable, with a round hood design, this Bulk Head is beautifully finished in semi gloss white and designed to withstand harsh weather conditions. Make safety and security priorities with this round Bulk Head.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-520 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-520_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-520_LineDwg.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Bulk Head |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Bulk Head |
| Finish | Semi Gloss White |
| Glass Type | Semi Gloss White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | W:8.75 H:3.75 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall: Mounting Strap |
| Mounting Width | 10 |
| Mounting Height | 9.5 |
| Mounting String | L:9.50" x W:10" x H:1.25" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 5 |
| Extension | 5" |
| Diameter | 10" |
| Dimensions | DIA: 10" x E: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5916 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 12.75" |
| Case Width | 24" |
| Case Height | 24.5" |
| Case Weight | 23 |
| Case Cubic Ft. | 4.3385 |
| Catalog Description | 1 Light - 10 in. - Round Hood Bulk Head - Die Cast Bulk Head |
| Description | 1 LT 10" ROUND HOOD BULK HEAD |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-520.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.25 |
| Each Width In. | 11.75 |
| Each Height In. | 12 |
| Each Weight Lb. | 3.55 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 10 in. Round Hood Bulk Head Die Cast Bulk Head |