This Carport Flush Mount is CUL Wet Location Listed. This Carport Flush Mount is not only stylish but affordable as well. This Flush is beautifully finished in White. This Flush features Textured Frosted Glass.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-470 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-470_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-470_LineDwg.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Shade Finish | Frosted |
| Shade Size String | L:9.25 W:9.25 H:5.25 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Strap |
| Mounting Length | 9 |
| Mounting Width | 9 |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting String | L:9" x W:9" x H:0.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 9.25" x W: 9.25" x H: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4026 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 19.69" |
| Case Width | 11.25" |
| Case Height | 21.63" |
| Case Weight | 25.61 |
| Case Cubic Ft. | 2.7728 |
| Catalog Description | 2 Light - 10 in. - Carport Flush Mount with Textured Frosted Glass |
| Description | 2 LT 10" CARPORT FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-470.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10.56 |
| Each Width In. | 10.44 |
| Each Height In. | 6.31 |
| Each Weight Lb. | 3.92 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 10 in. Carport Flush Mount with Textured Frosted |