Nuvo's 2 light, 10 inch carport flush mount fixture is a practical exterior lighting solution. Perfect for garages, porches, and decks, this white flush mount fixture features dual A19 bulb behind frosted acrylic panels. Traditional and versatile, this carport flush mount fixture pairs well with any decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-879 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-879_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-879_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Acrylic |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 10.25" x W: 10.25" x H: 5.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4009 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923778794 |
| Case Quantity | 3 |
| Case Length | 11.13" |
| Case Width | 11.13" |
| Case Height | 19.5" |
| Case Weight | 15.51 |
| Case Cubic Ft. | 1.3979 |
| Catalog Description | 2 Light - 10" - Carport Flush Mount - With Frosted Acrylic Panels - White Finish |
| Description | 2 LIGHT POLY CARPORT FLUSH |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-879.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10.63 |
| Each Width In. | 6.13 |
| Each Height In. | 10.63 |
| Each Weight Lb. | 4.5 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2-Light 10" Carport Flush Mount Frosted Panels White Finish |