SATCO NUVO's carport exterior flush mount is a long-lasting fixture perfect for exposed areas. The polycarbonate construction material has a fade-resistant black finish and is rust-resistant, able to withstand harsh elements. The flush mount offers a terrific lighting solution for garages, carports, and overhangs where additional illumination is required.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF77-863 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-863_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF77-863_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Style | Traditional |
| Finish | Black |
| Glass Type | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 8.25" x W: 8.25" x H: 4.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2249 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17.75" |
| Case Width | 9" |
| Case Height | 17.13" |
| Case Weight | 17.38 |
| Case Cubic Ft. | 1.5836 |
| Catalog Description | 1 Light - 8" - Carport Flush Mount - With Frosted Glass - Black Finish |
| Description | 1 LIGHT 8" POLY CARPORT FLUSH |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF77-863.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.5 |
| Each Width In. | 5.38 |
| Each Height In. | 8.5 |
| Each Weight Lb. | 2.56 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light Carport Flush Mount 8" Frosted Glass Black Finish |