Satco's 1 light, 6 inch flush mount fixture features a brushed nickel finish, accented with frosted white glass. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this elegant ball shaped fixture. Traditional, yet contemporary, impress your guests with this single light flush mount.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-3249 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3249_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3249_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Steel |
| Style | Utility |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:5.91 H:5.97 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 6" |
| Dimensions | H: 7.25" x DIA: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2109 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17" |
| Case Width | 7.25" |
| Case Height | 21.25" |
| Case Weight | 9.99 |
| Case Cubic Ft. | 1.5157 |
| Catalog Description | 1 Light - 6 in. - Ceiling Mount with Frosted White Glass |
| Description | 1 LIGHT 6" BALL CEILING |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-3249.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8 |
| Each Width In. | 6.75 |
| Each Height In. | 6.75 |
| Each Weight Lb. | 1.42 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 6 in. Ceiling Mount Frosted White Glass |