Satco's 1-light, 6 inch flush mount, ball shaped fixture features a brushed nickel finish, accented with white glass. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this elegant round fixture. Traditional, yet contemporary, this 1-light flush mount adds style to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-245 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-245_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-245_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:5.84 H:5.94 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 6" |
| Dimensions | H: 7.25" x DIA: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2109 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17" |
| Case Width | 7.25" |
| Case Height | 21.25" |
| Case Weight | 9.99 |
| Case Cubic Ft. | 1.5157 |
| Catalog Description | 1 Light - 6 in. - Ceiling Mount - White Ball |
| Description | 1 LT - 6" BALL FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-245.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8 |
| Each Width In. | 6.75 |
| Each Height In. | 6.75 |
| Each Weight Lb. | 1.41 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 6 in. Ceiling Mount White Ball |