Satco's 1-light, 6-inch flush mount ball fixture is a stylish lighting solution for the home. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this deep rich mahogany ball shaped fixture featuring champagne linen washed glass. Elegant and traditional, this single light flush mount ball fixture adds sophistication to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-1279 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-1279_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-1279_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Mahogany Bronze |
| Glass Type | Champagne |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:5.53 H:5.97 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 6" |
| Dimensions | H: 7.25" x DIA: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2109 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17" |
| Case Width | 7.25" |
| Case Height | 21.25" |
| Case Weight | 9.99 |
| Case Cubic Ft. | 1.5157 |
| Catalog Description | 1 Light - 6 in. - Ceiling Mount with Champagne Linen Washed Glass |
| Description | 1 LT 6" FLUSH BALL |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-1279.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8 |
| Each Width In. | 6.75 |
| Each Height In. | 6.75 |
| Each Weight Lb. | 1.56 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 6 in. Ceiling Mount Champagne Glass |