8 Ga. Chain - Old Bronze Finish - 1-1/2 in. - Link Len - 7/8 in. - Link Wid - 1/8 in. - Thick - 1 yd. Len - 24 yd./Ctn - 35lbs Max
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=25-1067 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 7315.89.5000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Old Bronze |
| Gauge | 8 |
| Gauge Type | Chain |
| Max Load | 35 |
| Dimensions | L: 36" x W: 0.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0008 |
| Pack Type | Plastic Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923210676 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 3.5" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 5.21 |
| Case Cubic Ft. | 0.1641 |
| Catalog Description | 8 Ga. Chain - Old Bronze Finish - 1-1/2 in. - Link Len - 7/8 in. - Link Wid - 1/8 in. - Thick - 1 yd. Len - 24 yd./Ctn - 35lbs Max |
| Description | 3' 8 GAUGE OLD BRONZE CHAIN |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 25-1067.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 36 |
| Each Width In. | 0.25 |
| Each Height In. | 0.15 |
| Each Weight Lb. | 5 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 8 Ga. Chain Old Bronze 1-1/2 in. 7/8 in. 1/8 in. 1 yd. Len |