8 Ga. Chain - Nickel Finish - 1 yd. Len - 11/2 in. - Link Len - 7/8 in. - Link Wid - 1/8 in. - Thick - 100 yd./Ctn - 35lbs Max
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=79-460 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7315.89.5000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Finish | Nickel |
| Gauge | 8 |
| Gauge Type | Chain |
| Max Load | 35 |
| Dimensions | L: 36" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923794602 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 13.75" |
| Case Width | 7.75" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 47.62 |
| Case Cubic Ft. | 0.4008 |
| Catalog Description | 8 Ga. Chain - Nickel Finish - 1 yd. Len - 11/2 in. - Link Len - 7/8 in. - Link Wid - 1/8 in. - Thick - 100 yd./Ctn - 35lbs Max |
| Description | 1 YD 8 GA NICKEL FIN CHAIN |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 79-460.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.477200974 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8 Ga. Chain Nickel Finish 1 yd. Len 11/2 in. Link Len 7/8 in. |