10 Watt miniature - T3 1/4 - 200 Average rated hours - Festoon base - 12 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=VG020 |
| Collection | Generic |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 6411 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.830A |
| ANSI Base | SV8.5-8 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 200 |
| Base | Festoon |
| Shape | T3.25 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 10 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.41" |
| MOL | 1.72" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0002 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20046135394076 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 5.38" |
| Inner Width | 2.25" |
| Inner Height | 2.13" |
| Inner Weight | 0.16 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0149 |
| Case UPC | 10046135394079 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 10.63" |
| Case Width | 5.75" |
| Case Height | 2.5" |
| Case Weight | 0.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.0884 |
| Catalog Description | 10 Watt miniature - T3 1/4 - 200 Average rated hours - Festoon base - 12 Volt |
| Description | 6411/12V/10W/SV8.5/T3.25/C8 |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 33205 |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | VG020.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.43 |
| Each Width In. | 0.43 |
| Each Height In. | 1.61 |
| Each Weight Lb. | 0.01 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10W Miniature T3 1/4 200hrs Festoon 12V |