SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP269 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic / Steel |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 5.75" x W: 1.50" x H: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0363 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923402897 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 14.125" |
| Case Width | 10.625" |
| Case Height | 6.875" |
| Case Weight | 21.12 |
| Case Cubic Ft. | 0.5971 |
| Catalog Description | Reverse Polarity Conduit - Live End - White Finish |
| Description | REV POL CONDUIT LIVE END |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP269.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 5.9375 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 1.625 |
| Each Weight Lb. | 0.44 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP269 white finish live end connector allows for power to stop and then continue from one spot to another on H track systems thereby increasing the optimal lighting layout based on room size and shape. |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Reverse Polarity Conduit Live End White Finish |