SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP240 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TP240_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120 |
| Material | Aluminum / Steel |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 144" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0136 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923403795 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 19.1" |
| Case Width | 8.86" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 30.8 |
| Case Cubic Ft. | 0.8873 |
| Catalog Description | Track Suspension Aircraft Cable - White Canopy |
| Description | TRACK CABLE SUSPENSION WHITE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP240.jpg |
| Includes | 2 canopies, 2 cables and 2 sets of hardware |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.13 |
| Each Width In. | 1.38 |
| Each Height In. | 4.13 |
| Each Weight Lb. | 0.66 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP240 white canopy suspension kit increases the mounting options for an H track system. Ideal for challenging lighting spaces, this suspension kit provides a practical solution for numerous installations. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Track |
| For Use With | TK310 |
| For Use With | TK316 |
| For Use With | TK318 |
| For Use With | TK320 |
| For Use With | TK322 |
| For Use With | TK345 |
| For Use With | TK348 |
| For Use With | TK355 |
| For Use With | TK403 |
| For Use With | TK413 |
| For Use With | TK423 |
| For Use With | TR118 |
| For Use With | TR120 |
| For Use With | TR122 |
| For Use With | TR124 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Track Suspension Aircraft Cable White Canopy |