Satco's reverse polarity canopy power feed is a versatile solution for almost every application and interior environment. With reversed polarity, there is always electricity flowing out of the fixture, even if the appliance is turned off. This white accessory is made with durability in mind for long lasting illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP218 |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Voltage | 120 |
| Material | Plastic / Steel |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 4.50" x W: 4.50" x H: 1" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0147 |
| Pack Type | Box |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 15" |
| Case Width | 10.6" |
| Case Height | 9.8" |
| Case Weight | 19.7 |
| Case Cubic Ft. | 0.9017 |
| Catalog Description | Canopy Power Feed - Reverse Polarity - White finish |
| Description | EXT FEED (REV POL) W/CANOPY-WH |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP218.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 4.8 |
| Each Width In. | 4.8 |
| Each Height In. | 1.1 |
| Each Weight Lb. | 0.5 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Canopy Power Feed White Finish |