SATCO NUVO's LED track head fixtures available in 36 and 48 degree beam spreads, combine functionality and style for your lighting projects. These track heads are designed to provide direct lighting in compact spaces and are CCT selectable, offering five different color temperature options. With an impressive CRI rating of 90, they deliver crisp, true-to-life white light. Compatible with SATCO H-Track systems and various accessories (sold separately), these fixtures are versatile enough to meet numerous lighting requirements. Available in matte black or matte white finishes, and in 10, 20, or 30 watts, these track heads provide both aesthetic appeal and energy efficiency, enhancing any space they illuminate.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH722 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH722_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH722_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Fixture Shape | Cylinder |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 150W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 30 |
| Bulb Watt | 30 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum / Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Mounting Type | Track |
| Track Head Style | H-Style |
| Extension | 9.06" |
| Dimensions | L: 6.71" x W: 3.14" x H: 6.63" x E: 9.06" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0701 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 14.21" |
| Case Width | 12.05" |
| Case Height | 10.43" |
| Case Weight | 20.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.0335 |
| Catalog Description | 30 Watt LED Track Head - 36 Degree Beam Spread - 5 CCT Selectable - Matte Black Finish |
| Description | 30W CCT LED TRACK HD 36 DG BLK |
| Finish Family | Black |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | TH722.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.78 |
| Each Width In. | 3.39 |
| Each Height In. | 9.45 |
| Each Weight Lb. | 1.7 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | DVRF-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | DVRF-6L |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTC |
| Bulb Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP143 |
| Accessories | TP163 |
| Accessories | TP164 |
| Accessories | TP165 |
| Accessories | TP166 |
| Accessories | TP247 |
| Accessories | TP249 |
| Accessories | TP251 |
| Accessories | TP253 |
| Accessories | TP255 |
| Accessories | TP258 |
| Accessories | TR119 |
| Accessories | TR121 |
| Accessories | TR123 |
| Accessories | TR125 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 30 Watt LED Track Head 36 Degree Beam Spread 5 CCT Selectable |